„A kutyám lehetőség, hogy jobb ember legyek”

Alapfokú tanfolyam


Alapfokú tanfolyamok indulnak:

2024. január 27 – március 10. szombat ÉS vasárnap 1,5 – 1,5 óra
2024. március 23 – május 12. szombat ÉS vasárnap 1,5 – 1,5 óra
(2024. március 30-31-én NEM tartunk foglalkozást!)
2024. május 25 – július 07. szombat ÉS vasárnap 1,5 – 1,5 óra
2024. szeptember 07 – október 20. szombat ÉS vasárnap 1,5 – 1,5 óra
2024. november 02 – december 15. szombat ÉS vasárnap 1,5 – 1,5 óra

Induló tanfolyamunk dátuma:

2024. május 25 – július 07. szombat ÉS vasárnap 1,5 – 1,5 óra

Jelentkezési határidő: május 19.

 

Hétköznapi alapfokú tanfolyamok indulnak:

2024. március 25 – május 12. hétfő ÉS csütörtök 1,5 – 1,5 óra
2024. május 27 – július 07. hétfő ÉS csütörtök 1,5 – 1,5 óra
2024. szeptember 09 – október 20. hétfő ÉS csütörtök 1,5 – 1,5 óra

Induló tanfolyamunk dátuma: 

2024. május 27 – július 07. hétfő ÉS csütörtök 1,5 – 1,5 óra

Időpont: 18:00 – 19:30

Jelentkezési határidő: május 19. 

A hétköznapi csoport 6 hétből áll + 2 alkalomból, ami az elméleti anyagot és a vizsganapot is tartalmazza!

A jelentkezési lapot lehetőség szerint GÉPI kitöltéssel kérjük eljuttatni erre az email címre: godolloikutyasportkozpont@gmail.com


Jelentkezési lap: alapfok_jelentkezési-lap

A jelentkezésre és a részvételre vonatkozó adatkezelési tájékoztató itt található meg:
Adatkezelési tájékozató – regisztráció – KU-BA SE

Alapinformációk:

Jelentkezési feltétel: A kutya legyen 7 hónapos a tanfolyam kezdetekor.
Jelentkezési feltétel gazdiknak: Amennyiben gyermek a kutyus gazdája, betöltött 12 év életkor!
( a megjelölt kor alatti kisgazdiknak javasoljuk a Kölcsönkutyás gyermektanfolyam elvégzését!)

Gyakorló foglalkozások:
(mindig az aktuális tanfolyamé van jelezve!)
- 2024.  május 01. szerda 18.00 – 18.30
- 2024. május 08. szerda 18.00 – 18.30

Elméleti foglalkozás: 
(mindig az aktuális vagy soron következő tanfolyamé van jelezve!)

          Helyszín: GKSK

          Időpont: 2024. június 01.  08.30 – kb 13.00, kutya nélküli foglalkozás!

!!! Az elméleti foglalkozás a GKSK tulajdona, annak hang-, illetve képi/videós letöltése SZIGORÚAN TILOS!!!

Helyszín: Gödöllői Kutyasport Központ  (2100 Gödöllő, Kőrösi Cs.S. u. vége), illetve alkalmanként terepfoglalkozás különböző külső helyszíneken.

A tanfolyam díja: 60.000 Ft, mely tartalmazza a foglalkozásokat, gyakorló ill. pótló foglalkozásokat, az előadást és az átadott írásos anyagot. Lehetőség van két részletben is fizetni, így az első részlet (30.000 Ft) a tanfolyam kezdésekor fizetendő, míg a második ( 30.000 Ft) a tanfolyam 3. hete után.

A tanfolyam ismétlése: 35.000 Ft

A tanfolyam díja abban az esetben 60.000 Ft, ha időben jelentkezel, a tanfolyam kezdése előtt minimum 5 nappal! Amennyiben ez után jelentkezel, úgy a tanfolyam ára 65.000 Ft!

Jelentkezés: a 06 30 9521 305 telefonszámon, Halász Árpád központvezetőnél vagy a 06 70 626 5470 telefonszámon, Virág Etka tanfolyamszervezőnél.

Mi is ez az Alapfokú tanfolyam?

A 7 hetes alapfokú tanfolyamon a gazdik – a tanfolyamot vezető oktatók segítségével és szakmai irányításával – elsajátítják a megfelelő kiképzési technikákat, megtanítják kutyájuknak az alapvető feladatokat és megalapozzák a kutya engedelmességét.

Az elméleti foglalkozáson pedig betekintést nyerhetnek kutyájuk gondolkodásába, abba, hogy hogyan észleli ő a világot és egyéb fontos kinológiai ismeretekbe. Mindezek segítségével kialakíthatják a helyes kommunikációt kutyájukkal.

A tanfolyam célja, hogy a páros megszerezze az “alapfokú kézben tarthatósági vizsgát”, egyúttal a kutya engedelmes és szófogadó társává váljon gazdájának. (Agresszív és nagyon félénk kutyáknak a tanfolyam előtt külön személyre szabott szocializációs képzés szükséges.)

Tananyag:

  • szocializáció, beilleszkedés a kutyaközösségbe
  • lábnál követés pórázon és anélkül (vizsgafeladat)
  • séta laza pórázon
  • ültetés (vizsgafeladat)
  • fektetés (vizsgafeladat)
  • helyben maradás (vizsgafeladat)
  • csoportkerülés (vizsgafeladat)
  • behívás motivációval
  • kínált és talált élelem megtagadása
  • városi közlekedés, ingerekhez szoktatás
  • ismerkedés a különböző akadályokkal (ugró, mászó, kúszó, stb.)
  • kutyás játékok, vetélkedők
  • válasz a gazdik kérdéseire, javaslatok a problémák megoldására
  • elmélet: a kutya származása, viselkedése, hogyan legyünk jó gazdái, miért fogadjon nekünk szót.

A tanfolyam végén a gazdik a K99-es vizsgarendszer engedelmes ágazatának 1-es szintjén vizsgáznak kutyájukkal. A vizsgát követően alkalom nyílik a középfokú tanfolyam elvégzésére. Amiben a gazdinak célszerű jönni a foglalkozásokra:

  • “Játszós” ruhába, ami nem baj, ha piszkos lesz
  • Kényelmes, sportos cipőbe, ami szintén nem baj, ha koszolódik
  • Télen érdemes síoverálban jönni, ha esik, esőkabátot hozni

És amit célszerű hozni:

  • A tanfolyam első napjára a beiratkozáshoz és az utolsó napon, a záróvizsgán szükséges a kutya oltási könyve!
  • Nagyon finom jutalomfalatot a kutyának, lehetőleg ne kutyakekszet, inkább: virslit, párizsit, sajtot, sült csirkét, stb.
  • Jutalomfalat tartó övtáskát és NE zacskót!
  • Kényelmes, 1,2-1,5m  textilpórázt, nyakörvet
  • Kutyakaki gyűjtő zacskót (csak amíg eljutunk a Központig, ott lapáttal gyűjti össze a gazdi a kutyája ürülékét és teszi kukába)
  • Jó kedvet rossz idő esetén : )))

A szükséges felszereléseket (klikker, jutalomfalat tartó, könyvek, stb)  a Központban is meg tudja vásárolni: )

Kérdések és válaszok:

Miért kell a kutyának minimum 7 hónaposnak lennie a tanfolyam kezdéskor?

A tanfolyam végén a csoportok hivatalosan elismert K99-es Engedelmes 1-es szintű vizsgát tesznek. A vizsgaszabályzat kimondja, hogy ezen a szinten a kutyának a vizsga napján már 8 hónaposnak kell lennie. Mivel a tanfolyam 7 hetes, tehát több mint egy hónapig tart, ezért a tanfolyamot 7 hónaposan kezdő kutya a tanfolyam végére, tehát a vizsga napjára már biztosan betölti a 8 hónapos kort.

Felnőtt vagy idősebb, 5-8 éves kutyával is érdemes alapfokú tanfolyamra járni?

Sohasem késő elkezdeni! A Tükör módszer három alappillére – tanítás, ösztönkezelés, életmód – a gazdi kutya párost egész életében végigkíséri még ha nem is tud róla, akkor is. A tanítás (ül, fekszik, marad, stb.)  pozitív megerősítéssel történik, azaz dicsérettel és jutalommal, melyet  biztosan egy 8 éves kutya is szívesen fogad. Az ösztönkezelés az együttélésünk szabályairól szól, ezt kimondottan igénylik a kutyák. Akár mennyi idősek is az emberi társadalomba való beilleszkedésüket nagyban segíthetjük ezekkel a keretekkel. Az életmód pedig az energiáik levezetését jelenti, közös tevékenységet a gazdival együtt. Ezért egyenesen odavannak még akkor is, ha az ember azt hinné, hogy kutyája már igencsak koros. Összegezve: 7 hónapos kor után bármennyi idősen elkezdhetjük a tanfolyamot!

A záró vizsga szabályzata

ÚJ!!!

VIZSGABELÉPŐ: A vizsga előtti “bekapcsolás” ideje  alatt, a bíró jelzésére 3 stabil behívás, amit 20-30 mp alatt a kutyának  meg kell kezdenie, ennek hiányában nem engedhető a páros az aznapi pályamunkára! 

(Ne rémissze meg a gazdit, napi 15 perc gyakorlással elsajátítható ám : ) Pontozás: Pórázon követés: 30 pont Ültetés eltávolodással: 25 pont Fektetés eltávolodással: 25 pont Helyben maradás: 20 pont Összesen 100 pont   1. Pórázon követés (30 pont) Végrehajtás A gazda pórázra vett kutyájával jelentkezik a bírónál, majd alapállást vesz fel. A bíró jelzésére megkezdi a pórázon követés bemutatását. A gyakorlat elején a gazda 40-45 lépést tesz egyenes irányba a kutyával, egyenletes ütemben, megállás nélkül. Hátraarc, további 15-20 normál lépés után a gazdának 10-15 lépést futólépésben, ezután 10-15 lépést lassú lépésben, majd 5-10 lépést normál lépésben kell megtennie. Ezután következik egy 90 fokos jobbra át, majd 15 normál lépés után még egy jobbra át. Újabb 15 lépés után hátraarc, 10 lépés után ültetés. Egyenes irányban lépés indulj, majd balra át, a gazda besétál a csoportba és elvégzi a csoportkerülést, majd a csoport közepén megáll és leülteti a kutyát.   Kívánatos feladat-végrehajtás A kutya pórázon követésben laza pórázon a gazda mellett figyelmesen, felszabadultan megy, az irány- és tempóváltásokat követi, a pozíciókat a gazda jelére felveszi. Csoportkerülésnél nem szagol ki a csoport tagjaira.   2. Ültetés eltávolodással (25 pont Végrehajtás A gazda alapállásból indul, és egyenesen halad az őt pórázon követő kutyával. 10-15 lépés után megáll, és leülteti a kutyát (a pórázt elengedi). A gazda további 10 lépést tesz egyenesen, utána megáll, majd a kutya felé fordul. A bíró jelzésére belép a kutya mellé. Kívánatos feladat-végrehajtás A kutya pórázon követésben a gazda mellett figyelmesen, felszabadultan megy. Az ültetés vezényszóra leül. Amíg a gazda vissza nem lép mellé, egy helyben ül.   3. Fektetés eltávolodással (25 pont) Végrehajtás A gazda alapállásból indul és egyenesen halad az őt pórázon követő kutyával. 10-15 lépés után megáll, és fekteti a kutyát (a pórázt elengedi). A gazda további 10 lépést tesz egyenesen, utána megáll, majd a kutya felé fordul. A bíró jelzésére belép a kutya mellé. Kívánatos feladat-végrehajtás A kutya pórázon követésben a gazda mellett figyelmesen, felszabadultan megy. A fektetés vezényszóra lefekszik. Amíg a gazda vissza nem lép mellé, egy helyben fekszik, a gazda jelére felül.   4. Helyben maradás ülve vagy fekve, 5 lépésre (20 pont) Végrehajtás Amíg az egyik kutya az engedelmes gyakorlatokat mutatja be, ill. amíg a pórázon követés gyakorlatot végzi, a másik egy előre kijelölt helyen ülve vagy fekve helyben marad. A gazda leülteti és/vagy lefekteti a kutyát, kiadja a maradásra a vezényszót, majd 5 lépésre eltávolodik a kutyától. A bíró jelzésére belép a fekvő kutya mellé és ültet. Kívánatos feladat-végrehajtás A kutya ülve/fekve a helyén marad, míg a gazdája vissza nem tér hozzá.   Magyarázat: Alapállás: a gazda menetirányban áll és a kutya a lába mellett ül szorosan, figyelmesen. Lábhoz kerülés, hátraarc végrehajtása tetszőleges, de az adott vizsgán csak azonos módon lehetséges. Ütemváltásoknál a váltást átmenet nélkül kell végrehajtani, az egyes mozgástípusok sebességének egyértelműen különbözniük kell egymástól. Csoportkerülés végrehajtása: a gazda egy balra át után besétál a csoportba és egy embert jobbról, egy embert balról kerül – úgy, hogy az egyik kerülésnél a kutya belső íven, a másiknál a külsőn mozog –, majd a csoport közepén megáll, a kutya magától leül.   A vizsgarendszer összeállításában felhasználásra került: a K99 Vizsgaszabályzat 2010 című kiadvány szabályzata.

Kapcsolat

Gödöllői Kutyasport Központ

2100 Gödöllő, Kőrösi Cs.S. u. vége

Tel: 06 30 9521 305

GKSK Kapcsolat Kattinson a nagyobb térképért